Jak wybrać projekt domu? O czym należy pamiętać? Czy konsultacja z architektem może być przydatna?

61602452_6122950155114_583085082227507200_n

Wybór projektu domu to tak naprawdę pierwszy etap jego budowy. Niektórzy lekceważą go i idą „na żywioł”. Może to powodować problemy techniczne, które pojawią się w przyszłości. Odpowiednie przygotowanie do tematu, czyli wybranie dobrego projektu odpowiadającego potrzebom, możliwościom finansowym oraz oczekiwaniom, to niezwykle ważny krok. O czym warto pamiętać podczas wybierania projektu domu?

Wybieramy projekt domu – jak się do tego zabrać?

Aktualnie osoby planujące budowę domu mogą wybierać z tysięcy gotowych projektów. Jest to etap bardzo ważny i warto poświęcić czas na rzetelne przejrzenie projektów w internecie czy biurze projektowym. Dzięki temu uniknie się sytuacji przypadkowego wyboru wzoru, który się spodobał, ale podczas uzyskiwania pozwoleń lub samej budowy domu okaże się, że nie jest właściwie dobrany.

Przede wszystkim należy ustalić, jakie są oczekiwania dotyczące wyglądu, położenia, funkcjonalności domu oraz ewentualnie możliwości jego rozwoju. Budynek z założenia ma zwykle służyć na wiele lat, są to więc bardzo istotne kwestie. Ważne, by zacząć od ogólnego zarysu i stopniowo wchodzić w bardziej szczegółowe ustalenia każdego aspektu.

Dodatkowo należy zwrócić na takie aspekty jak plan zagospodarowania miejscowego czy warunków zabudowy, które są ustalone przez gminę dla danej lokalizacji oraz sprawdzić wymiary działki, jej status prawny (czy na pewno jest to działka budowlana), jak również czy dom będzie usytuowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać wybierając projekt domu

Wybierając projekt domu warto wziąć pod uwagę następujące aspekty, które powinny być zgodne z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego:

 • planowaną powierzchnię zabudowy działki;
 • szczegóły techniczne dachu (w tym bryłę dachu czy kąt jego nachylenia);
 • ilość planowanych kondygnacji;
 • wysokość domu oraz maksymalną szerokość jego elewacji frontowej.

Po uzyskaniu pewności, że będzie można zdobyć potrzebne zgody na budowę domu, można przejść do konkretów, czyli ustalenia rodzaju oraz ilości pomieszczeń, zgodnie z planowaną wielkością domu.

 • Warto dokładnie przemyśleć koncepcję rozplanowania takich przestrzeni wewnętrznych jak:
 • kuchnia;
 • jadalnia;
 • salon;
 • pokoje (w tym sypialnie, bawialnie czy gościnne);
 • łazienki;
 • kotłownia (przy planowaniu ogrzewania paliwem stałym jak np. drewno);
 • spiżarnia;
 • pomieszczenie gospodarcze;
 • garderoba;
 • garaż;
 • ewentualne pomieszczenia z przeznaczeniem na pracę (np. gabinet stomatologiczny, masażu czy biuro) – najlepiej oddzielone wyraźnie od części mieszkalnej domu.

Konsultacja z architektem – czy w ogóle jest potrzebna?

Wiele osób zastanawia się czy kupując gotowy projekt lub tworząc go samodzielnie w ogóle jest sens konsultacji z architektem. Otóż jak najbardziej tak. Specjalista w najbardziej rzetelny sposób przedstawi zalety danego projektu i pomoże dostosować go do potrzeb kupującego. Ponadto warto zabrać architekta w planowane miejsce budowy – być może podpowie jeszcze dodatkowe rozwiązania, które pomogą wykorzystać zalety terenu. Ponadto architekt jest osobą obiektywną, która może wskazać ewentualne rozbieżności pomiędzy wybranym projektem a oczekiwaniami oraz zaproponować właściwe zmiany lub wykonać nowy, zgodny z potrzebami i wizją projekt.

 

Najnowsze wpisy

Dom skandynawski – co go wyróżnia? Na co zwrócić uwagę w projekcie?

30 września 2019

Poszukując idealnego projektu miejsca zamieszkania, bierzemy pod uwagę wiele czynników, określających komfort życia. Aby w pełni skorzystać z udogodnień budynku, warto przy wyborze określić swoje preferencje. Mieszkania, które doskonale przystosowane są do wygodnego życia, zachwycające prostotą, minimalizmem oraz dominacją drewna w stylistyce, to modne domy skandynawskie. Czy można znaleźć projekt idealny, w którym nie musimy…

Wymiary działki a projekt domu. Kwestie prawne podczas stawiania ścian

29 sierpnia 2019

Posiadanie działki budowlanej nie oznacza jeszcze, że można na niej postawić dom. Przepisy prawne bardzo dokładnie określają ograniczenia w tej kwestii. Mają one na celu zapobieganie nadmiernej samowoli inwestorów, a także zapewnienie komfortu mieszkańcom sąsiednich działek. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób teren wpływa na wybór projektu domu.  Odległości budynku od granic działki Podstawowe przepisy…

Materiały do budowy domu należy wybrać już na początku współpracy z architektem. Jaki jest wybór na rynku?

30 lipca 2019

Decyzję odnośnie materiałów użytych do budowy należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Ich parametry warto dopasować do: czasu, jaki planujemy przeznaczyć na inwestycję, naszych możliwości finansowych oraz tego, czy będziemy budować sami, czy też z pomocą ekipy budowlanej. Wybierając metodę wznoszenia ścian, możemy wziąć pod uwagę ceramikę, beton, silikaty, a nawet szkielet stalowy. Każdy…

Zlecenie projektu nowego domu architektowi vs kupno gotowego projektu. Porównanie.

30 czerwca 2019

Inwestorzy którzy planują budowę domu, muszą poważnie zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich jest wybór idealnego projektu domu. Mimo istnienia setek, a nawet tysięcy gotowych projektów, ogromne za wzbudzają także te przygotowywane na indywidualne zamówienie. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań? Gotowy projekt domu Niektóre duże firmy architektoniczne posiadają katalog zawierający…