Materiały do budowy domu należy wybrać już na początku współpracy z architektem. Jaki jest wybór na rynku?

67303866_6130797663942_2592785685450588160_n

Decyzję odnośnie materiałów użytych do budowy należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Ich parametry warto dopasować do: czasu, jaki planujemy przeznaczyć na inwestycję, naszych możliwości finansowych oraz tego, czy będziemy budować sami, czy też z pomocą ekipy budowlanej. Wybierając metodę wznoszenia ścian, możemy wziąć pod uwagę ceramikę, beton, silikaty, a nawet szkielet stalowy. Każdy z tych materiałów posiada pewne wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Ściany z ceramiki

Pustaki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych materiałów, używanych do wznoszenia ścian dwu- i trzywarstwowych. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz wyjątkowa trwałość. Dodatkowo są one dostępne w atrakcyjnej cenie. Mogą być używane do stawiania przegród wewnętrznych i zewnętrznych, piwnic i fundamentów.

Inwestorzy mogą zdecydować się także na ceramikę poryzowaną – dodatek trocin w jej masie powoduje, że uzyskane w ten sposób pustaki będą lżejsze, oraz zapewnią lepszą izolację termiczną. Niestety ta odmiana nie nadaje się na ściany piwnic i fundamentów.

Ściany z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest materiałem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Pustaki z tego materiału pozwalają na budowę ścian jednowarstwowych, bez dodatkowego ocieplenia. Wybierając ten budulec, zalecamy zwrócić uwagę na jego gęstość pozorną. Im wyższa będzie jego klasa, tym lepsza nośność, a zarazem gorsze parametry termiczne. Budowa ścian z betonu komórkowego jest bardzo łatwa, a precyzyjne wymiary poszczególnych bloczków pozwalają na ich układanie przy użyciu spoiny cienkowarstwowej.

Ściany z silikatów

Bloczki silikatowe nadają się na dwuwarstwowe, ocieplane ściany zewnętrze oraz działowe. Są materiałem dość ciężkim, a zarazem wytrzymałym. Bardzo dobrze chronią przed dźwiękami, dobiegającymi z zewnątrz budynku; wymagają jednak stosownej warstwy ocieplenia, gdyż wykazują słabe właściwości termoizolacyjne. Silikaty są produktem ekologicznym, odpornym na korozję biologiczną i chemiczną, a także na ogień i promienie UV. Charakteryzuje je niska nasiąkliwość oraz zdolność do regulacji wilgotności powietrza wewnątrz budynku.

Szkielet stalowy

Szkielet stalowy jest zbudowany z metalowych belek i słupów, połączonych usztywniającymi je prętami. Wymaga zastosowania belek nadprożowych nad otworami okiennymi i drzwiowymi, a także metalowych krokwi i dźwigarów pod konstrukcję dachu. Budynki oparte na stalowym szkielecie są wytrzymałe, jednak stawiają pewne ograniczenia pod kątem wyboru pokrycia dachowego – nie wskazane jest stosowanie na nich ciężkiej dachówki. Ich istotną zaletą jest krótki czas budowy, większa powierzchnia użytkowa, łatwe rozprowadzanie instalacji i możliwość budowy w okresie zimowym.

Najnowsze wpisy

Dom skandynawski – co go wyróżnia? Na co zwrócić uwagę w projekcie?

30 września 2019

Poszukując idealnego projektu miejsca zamieszkania, bierzemy pod uwagę wiele czynników, określających komfort życia. Aby w pełni skorzystać z udogodnień budynku, warto przy wyborze określić swoje preferencje. Mieszkania, które doskonale przystosowane są do wygodnego życia, zachwycające prostotą, minimalizmem oraz dominacją drewna w stylistyce, to modne domy skandynawskie. Czy można znaleźć projekt idealny, w którym nie musimy…

Wymiary działki a projekt domu. Kwestie prawne podczas stawiania ścian

29 sierpnia 2019

Posiadanie działki budowlanej nie oznacza jeszcze, że można na niej postawić dom. Przepisy prawne bardzo dokładnie określają ograniczenia w tej kwestii. Mają one na celu zapobieganie nadmiernej samowoli inwestorów, a także zapewnienie komfortu mieszkańcom sąsiednich działek. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób teren wpływa na wybór projektu domu.  Odległości budynku od granic działki Podstawowe przepisy…

Zlecenie projektu nowego domu architektowi vs kupno gotowego projektu. Porównanie.

30 czerwca 2019

Inwestorzy którzy planują budowę domu, muszą poważnie zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich jest wybór idealnego projektu domu. Mimo istnienia setek, a nawet tysięcy gotowych projektów, ogromne za wzbudzają także te przygotowywane na indywidualne zamówienie. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań? Gotowy projekt domu Niektóre duże firmy architektoniczne posiadają katalog zawierający…

Jak wybrać projekt domu? O czym należy pamiętać? Czy konsultacja z architektem może być przydatna?

4 czerwca 2019

Wybór projektu domu to tak naprawdę pierwszy etap jego budowy. Niektórzy lekceważą go i idą „na żywioł”. Może to powodować problemy techniczne, które pojawią się w przyszłości. Odpowiednie przygotowanie do tematu, czyli wybranie dobrego projektu odpowiadającego potrzebom, możliwościom finansowym oraz oczekiwaniom, to niezwykle ważny krok. O czym warto pamiętać podczas wybierania projektu domu? Wybieramy projekt…