Zlecenie projektu nowego domu architektowi vs kupno gotowego projektu. Porównanie.

64757001_6142798228001_6579667615734562816_n

Inwestorzy którzy planują budowę domu, muszą poważnie zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich jest wybór idealnego projektu domu. Mimo istnienia setek, a nawet tysięcy gotowych projektów, ogromne za wzbudzają także te przygotowywane na indywidualne zamówienie. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Gotowy projekt domu

Niektóre duże firmy architektoniczne posiadają katalog zawierający nawet kilkaset gotowych projektów. Można wśród nich znaleźć domy różnego typu – parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym lub bez, bliźniaki, a także rozbudowane wille. Zróżnicowany wybór pozwala na dopasowanie projektu do własnych preferencji oraz możliwości finansowych. Warto wiedzieć, że w gotowym projekcie można wprowadzić drobne zmiany (takie jak nieznaczne przesunięcie ściany czy dodanie kolejnego okna), jednak zawsze wymagają one konsultacji z architektem.

Gotowe projekty są znacznie tańsze od tych przygotowywanych na indywidualne zamówienie i kosztują ok. 2- 3 tysiące złotych.

Projekt indywidualny

Jeśli inwestor nie może trafić na odpowiednie rozwiązanie dla siebie wśród gotowych projektów, zawsze może zdecydować się na projekt indywidualny. Stwarza on znacznie większe możliwości – inwestor ma duży wpływ na układ oraz wielkość pomieszczeń w planowanym budynku. Dzięki temu dom zyskuje niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju wygląd! Projekt indywidualny sprawdza się również w przypadku działek o nietypowym kształcie, na których niemożliwe jest postawienie standardowego domu. Niestety, to rozwiązanie ma istotną wadę – jest znacznie droższe od projektu gotowego! Ceny w dużym stopniu zależą od renomy biura architektonicznego i wynoszą średnio 6- 15 tysięcy złotych!

Projekt gotowy czy indywidualny- co wybrać?

Zróżnicowana oferta gotowych projektów pozwala inwestorom znaleźć taki, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Nie każdego jednak satysfakcjonuje to rozwiązanie. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup projektu indywidualnego, który pozwala na dokładne zaplanowanie całego budynku wedle własnych potrzeb. To dobra propozycja dla kogoś, kto poszukuje oryginalnych rozwiązań i pragnie uniknąć powtarzalności. Przygotowanie projektu indywidualnego wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony inwestora, który musi współpracować z architektem na etapie planowania i projektowania budynku. Gotowy projekt pozwala więc  zaoszczędzić sporo czasu, a także pieniędzy.

Które rozwiązanie jest lepsze? To kwestia całkowicie indywidualna i zależna od konkretnego przypadku. Zarówno projekt gotowy, jak i indywidualny mają swoje zalety i wady, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najnowsze wpisy

Dom skandynawski – co go wyróżnia? Na co zwrócić uwagę w projekcie?

30 września 2019

Poszukując idealnego projektu miejsca zamieszkania, bierzemy pod uwagę wiele czynników, określających komfort życia. Aby w pełni skorzystać z udogodnień budynku, warto przy wyborze określić swoje preferencje. Mieszkania, które doskonale przystosowane są do wygodnego życia, zachwycające prostotą, minimalizmem oraz dominacją drewna w stylistyce, to modne domy skandynawskie. Czy można znaleźć projekt idealny, w którym nie musimy…

Wymiary działki a projekt domu. Kwestie prawne podczas stawiania ścian

29 sierpnia 2019

Posiadanie działki budowlanej nie oznacza jeszcze, że można na niej postawić dom. Przepisy prawne bardzo dokładnie określają ograniczenia w tej kwestii. Mają one na celu zapobieganie nadmiernej samowoli inwestorów, a także zapewnienie komfortu mieszkańcom sąsiednich działek. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób teren wpływa na wybór projektu domu.  Odległości budynku od granic działki Podstawowe przepisy…

Materiały do budowy domu należy wybrać już na początku współpracy z architektem. Jaki jest wybór na rynku?

30 lipca 2019

Decyzję odnośnie materiałów użytych do budowy należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Ich parametry warto dopasować do: czasu, jaki planujemy przeznaczyć na inwestycję, naszych możliwości finansowych oraz tego, czy będziemy budować sami, czy też z pomocą ekipy budowlanej. Wybierając metodę wznoszenia ścian, możemy wziąć pod uwagę ceramikę, beton, silikaty, a nawet szkielet stalowy. Każdy…

Jak wybrać projekt domu? O czym należy pamiętać? Czy konsultacja z architektem może być przydatna?

4 czerwca 2019

Wybór projektu domu to tak naprawdę pierwszy etap jego budowy. Niektórzy lekceważą go i idą „na żywioł”. Może to powodować problemy techniczne, które pojawią się w przyszłości. Odpowiednie przygotowanie do tematu, czyli wybranie dobrego projektu odpowiadającego potrzebom, możliwościom finansowym oraz oczekiwaniom, to niezwykle ważny krok. O czym warto pamiętać podczas wybierania projektu domu? Wybieramy projekt…