Ile potrzebujesz pokoi w domu?

Dom to inwestycja na całe życie. Planując zakup gotowego projektu lub zlecenie wykonania indywidualnego planu u architekta warto dobrze zastanowić się nad ilością niezbędnych pomieszczeń. Zbyt mała liczba nie zapewni wystarczającej przestrzeni i funkcjonalności, zbyt duża – będzie kłopotliwa w utrzymaniu i zagospodarowaniu. Rodzaj, metraż i ilość pokoi należy solidnie przemyśleć pod kątem ich przydatności, kosztów budowy, a także późniejszego utrzymania.
Liczba pomieszczeń
W każdym wolnostojącym domu warto przewidzieć reprezentacyjną przestrzeń, jaką jest salon. Pozwoli ona na wygodne przyjmowanie gości i spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Oprócz tego, dobrym pomysłem będzie indywidualna sypialnia dla każdego z domowników. Zapewni niezbędny komfort i prywatność, gwarantując odpowiednią dozę intymności, miejsce do zabawy i odpoczynku.
Łazienka i kuchnia
Sercem każdego domu jest miejsce przygotowywania posiłków i wspólnego stołowania się. Warto, by zapewniało wystarczającą przestrzeń do gotowania oraz było wyposażona w duży stół, przy którym zmieści się cała rodzina. Obecnie największą popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon oraz wyposażone w jadalnie. W przypadku domów jednorodzinnych, wskazane jest również zaplanowanie w nich dwóch łazienek – jest to odpowiednia ilość dla standardowej rodziny, pozwalająca na sprawną i bezkonfliktową toaletę.
Miejsce do pracy
Jeśli wykonujemy wolny zawód lub posiadamy własną firmę, w budynku wskazane jest zaplanowanie pomieszczenia pod gabinet. Osobny pokój pozwoli na skupienie się i sprawne wywiązywanie z obowiązków zawodowych. Wyposażony w odpowiednie meble, umożliwi także przechowywanie niezbędnej dokumentacji firmowej. Warto, by był on zlokalizowany w najcichszym miejscu domu, z dala od rozpraszających hałasów czy zapachów.
Pomieszczenia specjalne
W każdym budynku przyda się niewielka spiżarnia – pomieszczenie do przechowywania zapasów i przetworów, a także rzadziej używanych sprzętów kuchennych. Jeśli planujemy niewielki metraż sypialni, dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca na garderobę. Pozwoli ona na przechowywanie wszystkich ubrań, niwelując konieczność ustawiania pokaźnych szaf w pokojach. W domu dużej rodziny przydatna będzie również pralnia, która umożliwi wygodne suszenie i prasowanie nawet dużej ilości odzieży. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze przeznaczyć także kilka metrów kwadratowych na typowe pomieszczenie gospodarcze do trzymania wszystkich niezbędnych w domu sprzętów – odkurzacza, mioteł czy środków czystości.31
Najnowsze wpisy
Wady i zalety indywidualnego projektu domu
Osoby planujące budowę domu muszą zmierzyć się ze sporą liczbą problemów. Należy do nich przede…
Kiedy możemy wybudować piwnicę? Czy istnieją ograniczenia terenowe?
We współczesnej architekturze i designie, piwnica odgrywa nie tylko rolę miejsca, które pozwoli zwiększyć ilość…
Czy potrzebujesz strychu? Jak dobrze zaprojektować strych?
Wiele osób w trakcie wyboru projektu domu lub zakupu już wymurowanego budynku nie zwraca uwagi…
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następne »