Ile potrzebujesz pokoi w domu?

mały zabawkowy domek wiszący na gałęzi na tle drzew

Dom to inwestycja na całe życie. Planując zakup gotowego projektu lub zlecenie wykonania indywidualnego planu u architekta warto dobrze zastanowić się nad ilością niezbędnych pomieszczeń. Zbyt mała liczba nie zapewni wystarczającej przestrzeni i funkcjonalności, zbyt duża – będzie kłopotliwa w utrzymaniu i zagospodarowaniu. Rodzaj, metraż i ilość pokoi należy solidnie przemyśleć pod kątem ich przydatności, kosztów budowy, a także późniejszego utrzymania.

Liczba pomieszczeń

W każdym wolnostojącym domu warto przewidzieć reprezentacyjną przestrzeń, jaką jest salon. Pozwoli ona na wygodne przyjmowanie gości i spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Oprócz tego, dobrym pomysłem będzie indywidualna sypialnia dla każdego z domowników. Zapewni niezbędny komfort i prywatność, gwarantując odpowiednią dozę intymności, miejsce do zabawy i odpoczynku.

Łazienka i kuchnia

Sercem każdego domu jest miejsce przygotowywania posiłków i wspólnego stołowania się. Warto, by zapewniało wystarczającą przestrzeń do gotowania oraz było wyposażona w duży stół, przy którym zmieści się cała rodzina. Obecnie największą popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon oraz wyposażone w jadalnie. W przypadku domów jednorodzinnych, wskazane jest również zaplanowanie w nich dwóch łazienek – jest to odpowiednia ilość dla standardowej rodziny, pozwalająca na sprawną i bezkonfliktową toaletę.

Miejsce do pracy

Jeśli wykonujemy wolny zawód lub posiadamy własną firmę, w budynku wskazane jest zaplanowanie pomieszczenia pod gabinet. Osobny pokój pozwoli na skupienie się i sprawne wywiązywanie z obowiązków zawodowych. Wyposażony w odpowiednie meble, umożliwi także przechowywanie niezbędnej dokumentacji firmowej. Warto, by był on zlokalizowany w najcichszym miejscu domu, z dala od rozpraszających hałasów czy zapachów.

Pomieszczenia specjalne

W każdym budynku przyda się niewielka spiżarnia – pomieszczenie do przechowywania zapasów i przetworów, a także rzadziej używanych sprzętów kuchennych. Jeśli planujemy niewielki metraż sypialni, dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca na garderobę. Pozwoli ona na przechowywanie wszystkich ubrań, niwelując konieczność ustawiania pokaźnych szaf w pokojach. W domu dużej rodziny przydatna będzie również pralnia, która umożliwi wygodne suszenie i prasowanie nawet dużej ilości odzieży. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze przeznaczyć także kilka metrów kwadratowych na typowe pomieszczenie gospodarcze do trzymania wszystkich niezbędnych w domu sprzętów – odkurzacza, mioteł czy środków czystości.31

Najnowsze wpisy

Wady i zalety indywidualnego projektu domu

16 marca 2020

Osoby planujące budowę domu muszą zmierzyć się ze sporą liczbą problemów. Należy do nich przede…

Kiedy możemy wybudować piwnicę? Czy istnieją ograniczenia terenowe?

14 lutego 2020

We współczesnej architekturze i designie, piwnica odgrywa nie tylko rolę miejsca, które pozwoli zwiększyć ilość…

Czy potrzebujesz strychu? Jak dobrze zaprojektować strych?

15 stycznia 2020

Wiele osób w trakcie wyboru projektu domu lub zakupu już wymurowanego budynku nie zwraca uwagi…