Jak rozmieścić okna, żeby wygodnie mieszkać?

okno z długimi zasłonami i kanapą przed nim, z widokiem na tereny zielone

Podczas projektowania wnętrz naszych domów i mieszkań, niezwykle istotną rolę odgrywa rozmieszczenie okien. Odpowiednie ich rozplanowanie pozwoli nam uzyskać jasne i dobrze oświetlone pokoje, w których naturalne światło słoneczne będzie gościć od wschodu aż do zachodu słońca.

Rozmieszczenie pomieszczeń

O tym, gdzie chcemy umieścić szyby, należy pomyśleć już w fazie projektowania budynku. Mądre rozplanowanie układu wnętrz pozwoli bowiem w sposób ergonomiczny wykorzystać przestrzeń oraz zaoszczędzić w przyszłości na kosztach zużycia energii elektrycznej. Najwięcej okien i największe z nich warto umieścić od strony południowej i zachodniej, gdyż tutaj dociera najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia. Dlatego ważnym jest, aby preferowane pomieszczenia, w których mamy zamiar przebywać najczęściej, takie jak salon, pokój dzienny, jadalnia czy gabinet, umiejscowić właśnie od południa bądź zachodu. Natomiast od strony wschodniej i północnej możemy zminimalizować obecność światła do minimum. 

Najlepszy sposób rozplanowania okien

Za najbardziej pożądany efekt uważane jest równomierne oświetlenie wnętrza. Zapewnia ono pełną i jednakową obecność słońca w całym pomieszczeniu od wschodu do zachodu. W tym celu, jeśli pokój jest narożny i posiada dwie ściany wychodzące na zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie dwóch okien: pośrodku jednej i drugiej. Jeżeli natomiast pomieszczenie posiada pojedynczą ścianę zewnętrzną lub nie przewidujemy w nim obecności dwóch szyb, wówczas duży otwór powinien być umiejscowiony na środku tej dłuższej. Warto także pamiętać, iż im wyżej znajduje się okno, tym większa i dłuższa obecność promieni słonecznych wewnątrz. 

Ochrona przed nadmiarem światła

O ile w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym słońce w każdej postaci jest na miarę złota, o tyle w miesiącach letnich jego nadmiar może być dla nas uciążliwy, głównie poprzez zbytnią akumulację ciepła. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z pełnego oświetlenia. W przypadku, gdy nadmiar światła będzie dla nas problemem, warto wyposażyć okna w odbijające promienie sprzed szyby rolety zewnętrzne. 

Dla ceniących nastrój

Jednak niektórzy z nas bardziej od całodziennego słońca cenią sobie nastrojowość wnętrz, którą możemy uzyskać dzięki nierównomiernemu oświetleniu. Aby uzyskać efekt kontrastu i gry świateł, szyby należy umieszczać na węższych ścianach. Świetnie sprawdzą się także okna narożnikowe. Ponadto dobrym rozwiązaniem będzie wybór produktów wąskich, ale długich.

Najnowsze wpisy

Wady i zalety indywidualnego projektu domu

16 marca 2020

Osoby planujące budowę domu muszą zmierzyć się ze sporą liczbą problemów. Należy do nich przede…

Kiedy możemy wybudować piwnicę? Czy istnieją ograniczenia terenowe?

14 lutego 2020

We współczesnej architekturze i designie, piwnica odgrywa nie tylko rolę miejsca, które pozwoli zwiększyć ilość…

Czy potrzebujesz strychu? Jak dobrze zaprojektować strych?

15 stycznia 2020

Wiele osób w trakcie wyboru projektu domu lub zakupu już wymurowanego budynku nie zwraca uwagi…