Kiedy możemy wybudować piwnicę? Czy istnieją ograniczenia terenowe?
We współczesnej architekturze i designie, piwnica odgrywa nie tylko rolę miejsca, które pozwoli zwiększyć ilość przestrzeni do przechowywania w domu. Często zaczyna pełnić również funkcję powierzchni użytkowej, w której możemy osadzić dodatkowe udogodnienia, jak sauna czy jacuzzi. Wielokrotnie decydujemy się na budowę podpiwniczonego domu w celu zyskania przestrzeni, którą zagospodarujemy w dowolny sposób i tym samym zwiększymy metraż mieszkalny.
Kiedy możemy wybudować piwnicę?
Decyzja powinna być przemyślana i poparta skrupulatnie opracowanym projektem. W zależności od celów, do jakich chcemy ją przeznaczyć, warto zadbać o ostateczne wykończenie tej części w naszym domu. Odpowiednia izolacja i system grzewczy to priorytet w budowie podpiwniczenia, z którego będziemy chcieli korzystać. Nie zawsze jednak jest ona możliwa – istnieją pewne ograniczenia. Podpowiadamy, jakie warunki musi spełniać działka i do jakich planów możemy wykorzystać to miejsce.
Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych w miejscu, w którym planujemy dom. Z prostych przyczyn – nie możemy dopuścić do zalania! Niezbędne i niezwykle korzystne będzie przeprowadzenie badań przed przystąpieniem do działania.
Czy istnieją ograniczenia terenowe przy budowie piwnicy?
Każdy projekt wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy miejsca, w jakim będzie on wznoszony. Na możliwość budowy podpiwniczonego lokalu będzie wpływać wcześniej wspomniana jakość gruntu, ale to nie wszystko. Ukształtowanie terenu, wielkość działki oraz jej kształt, cele użytkowe i ogólne zagospodarowanie wokół. Niespełnienie niektórych z tych czynników może całkowicie wykluczyć opcję domu z podpiwniczeniem.
Koszt budowy
Inwestycja w nieruchomość z piwnicą zwiększa koszty jej utrzymania nawet do 20%. Dlatego należy uważnie przemyśleć cel, w jakim chcemy użytkować dodatkową przestrzeń. Nie można dopuścić do wyziębienia z oczywistych pobudek, a dodatkowo musimy doliczyć koszt eksploatacji energii energetycznej. Gotowe projekty nieruchomości coraz częściej nie uwzględniają piwnicy w całym projekcie z uwagi na zwiększenie kosztów utrzymania w nowoczesnych, inteligentnych domach.
Kiedy budowa podpiwniczenia będzie miała sens? Jeśli nasz projekt dotyczy lokalu, który budujemy na skarpie i chcemy go dodatkowo zagospodarować na przykład w celach rekreacyjnych. Nie tylko koszt utrzymania stanowi wadę całego przedsięwzięcia – fundusze, które zostaną wykorzystane podczas samej budowy i wykończenia, również ulegają znacznemu wzrostowi.