Kiedy możemy wybudować piwnicę? Czy istnieją ograniczenia terenowe?

shutterstock_1103729561

We współczesnej architekturze i designie, piwnica odgrywa nie tylko rolę miejsca, które pozwoli zwiększyć ilość przestrzeni do przechowywania w domu. Często zaczyna pełnić również funkcję powierzchni użytkowej, w której możemy osadzić dodatkowe udogodnienia, jak sauna czy jacuzzi. Wielokrotnie decydujemy się na budowę podpiwniczonego domu w celu zyskania przestrzeni, którą zagospodarujemy w dowolny sposób i tym samym zwiększymy metraż mieszkalny.

Kiedy możemy wybudować piwnicę?

Decyzja powinna być przemyślana i poparta skrupulatnie opracowanym projektem. W zależności od celów, do jakich chcemy ją przeznaczyć, warto zadbać o ostateczne wykończenie tej części w naszym domu. Odpowiednia izolacja i system grzewczy to priorytet w budowie podpiwniczenia, z którego będziemy chcieli korzystać. Nie zawsze jednak jest ona możliwa – istnieją pewne ograniczenia. Podpowiadamy, jakie warunki musi spełniać działka i do jakich planów możemy wykorzystać to miejsce. 

Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych w miejscu, w którym planujemy dom. Z prostych przyczyn – nie możemy dopuścić do zalania! Niezbędne i niezwykle korzystne będzie przeprowadzenie badań przed przystąpieniem do działania.

Czy istnieją ograniczenia terenowe przy budowie piwnicy?

Każdy projekt wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy miejsca, w jakim będzie on wznoszony. Na możliwość budowy podpiwniczonego lokalu będzie wpływać wcześniej wspomniana jakość gruntu, ale to nie wszystko. Ukształtowanie terenu, wielkość działki oraz jej kształt, cele użytkowe i ogólne zagospodarowanie wokół. Niespełnienie niektórych z tych czynników może całkowicie wykluczyć opcję domu z podpiwniczeniem.

Koszt budowy 

Inwestycja w nieruchomość z piwnicą zwiększa koszty jej utrzymania nawet do 20%. Dlatego należy uważnie przemyśleć cel, w jakim chcemy użytkować dodatkową przestrzeń. Nie można dopuścić do wyziębienia z oczywistych pobudek, a dodatkowo musimy doliczyć koszt eksploatacji energii energetycznej. Gotowe projekty nieruchomości coraz częściej nie uwzględniają piwnicy w całym projekcie z uwagi na zwiększenie kosztów utrzymania w nowoczesnych, inteligentnych domach. 

Kiedy budowa podpiwniczenia będzie miała sens? Jeśli nasz projekt dotyczy lokalu, który budujemy na skarpie i chcemy go dodatkowo zagospodarować na przykład w celach rekreacyjnych. Nie tylko koszt utrzymania stanowi wadę całego przedsięwzięcia – fundusze, które zostaną wykorzystane podczas samej budowy i wykończenia, również ulegają znacznemu wzrostowi.

Najnowsze wpisy

Wady i zalety indywidualnego projektu domu

16 marca 2020

Osoby planujące budowę domu muszą zmierzyć się ze sporą liczbą problemów. Należy do nich przede…

Czy potrzebujesz strychu? Jak dobrze zaprojektować strych?

15 stycznia 2020

Wiele osób w trakcie wyboru projektu domu lub zakupu już wymurowanego budynku nie zwraca uwagi…

wielki dom z zadbanym trawnikiem przed nim na tle bezchmurnego nieba

Dom jednorodzinny to niejednokrotnie najważniejsza życiowa inwestycja. Co zrobić, żeby uniknąć błędów?

14 grudnia 2019

Kupno domu jednorodzinnego nierzadko okazuje się nietrafionym pomysłem, niezadowalającym nasze gusta, a także często zbyt…