Materiały do budowy domu należy wybrać już na początku współpracy z architektem. Jaki jest wybór na rynku?

budowlaniec w kasku i z błotkiem w trakcie budowy konstrukcji domu

Decyzję odnośnie materiałów użytych do budowy należy podjąć już na etapie projektowania budynku. Ich parametry warto dopasować do: czasu, jaki planujemy przeznaczyć na inwestycję, naszych możliwości finansowych oraz tego, czy będziemy budować sami, czy też z pomocą ekipy budowlanej. Wybierając metodę wznoszenia ścian, możemy wziąć pod uwagę ceramikę, beton, silikaty, a nawet szkielet stalowy. Każdy z tych materiałów posiada pewne wady i zalety, które warto poznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Ściany z ceramiki

Pustaki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych materiałów, używanych do wznoszenia ścian dwu- i trzywarstwowych. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz wyjątkowa trwałość. Dodatkowo są one dostępne w atrakcyjnej cenie. Mogą być używane do stawiania przegród wewnętrznych i zewnętrznych, piwnic i fundamentów.

Inwestorzy mogą zdecydować się także na ceramikę poryzowaną – dodatek trocin w jej masie powoduje, że uzyskane w ten sposób pustaki będą lżejsze, oraz zapewnią lepszą izolację termiczną. Niestety ta odmiana nie nadaje się na ściany piwnic i fundamentów.

Ściany z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest materiałem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Pustaki z tego materiału pozwalają na budowę ścian jednowarstwowych, bez dodatkowego ocieplenia. Wybierając ten budulec, zalecamy zwrócić uwagę na jego gęstość pozorną. Im wyższa będzie jego klasa, tym lepsza nośność, a zarazem gorsze parametry termiczne. Budowa ścian z betonu komórkowego jest bardzo łatwa, a precyzyjne wymiary poszczególnych bloczków pozwalają na ich układanie przy użyciu spoiny cienkowarstwowej.

Ściany z silikatów

Bloczki silikatowe nadają się na dwuwarstwowe, ocieplane ściany zewnętrze oraz działowe. Są materiałem dość ciężkim, a zarazem wytrzymałym. Bardzo dobrze chronią przed dźwiękami, dobiegającymi z zewnątrz budynku; wymagają jednak stosownej warstwy ocieplenia, gdyż wykazują słabe właściwości termoizolacyjne. Silikaty są produktem ekologicznym, odpornym na korozję biologiczną i chemiczną, a także na ogień i promienie UV. Charakteryzuje je niska nasiąkliwość oraz zdolność do regulacji wilgotności powietrza wewnątrz budynku.

Szkielet stalowy

Szkielet stalowy jest zbudowany z metalowych belek i słupów, połączonych usztywniającymi je prętami. Wymaga zastosowania belek nadprożowych nad otworami okiennymi i drzwiowymi, a także metalowych krokwi i dźwigarów pod konstrukcję dachu. Budynki oparte na stalowym szkielecie są wytrzymałe, jednak stawiają pewne ograniczenia pod kątem wyboru pokrycia dachowego – nie wskazane jest stosowanie na nich ciężkiej dachówki. Ich istotną zaletą jest krótki czas budowy, większa powierzchnia użytkowa, łatwe rozprowadzanie instalacji i możliwość budowy w okresie zimowym.

Najnowsze wpisy

Wady i zalety indywidualnego projektu domu

16 marca 2020

Osoby planujące budowę domu muszą zmierzyć się ze sporą liczbą problemów. Należy do nich przede…

Kiedy możemy wybudować piwnicę? Czy istnieją ograniczenia terenowe?

14 lutego 2020

We współczesnej architekturze i designie, piwnica odgrywa nie tylko rolę miejsca, które pozwoli zwiększyć ilość…

Czy potrzebujesz strychu? Jak dobrze zaprojektować strych?

15 stycznia 2020

Wiele osób w trakcie wyboru projektu domu lub zakupu już wymurowanego budynku nie zwraca uwagi…