Wymiary działki a projekt domu. Kwestie prawne podczas stawiania ścian
Posiadanie działki budowlanej nie oznacza jeszcze, że można na niej postawić dom. Przepisy prawne bardzo dokładnie określają ograniczenia w tej kwestii. Mają one na celu zapobieganie nadmiernej samowoli inwestorów, a także zapewnienie komfortu mieszkańcom sąsiednich działek. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób teren wpływa na wybór projektu domu.
Odległości budynku od granic działki
Podstawowe przepisy prawne, dotyczące położenia domu na działce budowlanej, znajdują się w rozporządzeniu na temat warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten, którego ostatnia aktualizacja miała miejsce w styczniu 2018 roku, zawiera mnóstwo istotnych informacji dla przyszłych inwestorów. Jedną z nich jest odległość budynku mieszkalnego od granic działki. Według przepisów budowlanych, powinna ona wynosić co najmniej 3 metry w przypadku ścian bez okien i drzwi, a także 4 metry w przypadku ścian z drzwiami lub oknami. Dopuszczalne są odstępstwa od tego ustalenia, ale tylko w przypadku, kiedy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Kształt terenu a projekt domu
Działki budowlane o nietypowych wymiarach i kształtach nie należą wcale do rzadkości. Największym utrudnieniem są bardzo wąskie lub np. trójkątne- mogą one niestety stanowić duże ograniczenie podczas wyboru projektu domu. Na szczęście, istnieje całkiem sporo gotowych planów, które zostały stworzone z myślą o nietypowych, problematycznych działkach budowlanych. Warto też w takim przypadku rozważyć zamówienie indywidualnego projektu domu, idealnie dostosowanego do konkretnych wymiarów. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest to, że umożliwia on inwestorowi większe pole manewru niż projekty gotowe, w których można zazwyczaj wprowadzać tylko nieznaczne zmiany.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
W niektórych przypadkach większym ograniczeniem niż wymiary działki, może być plan zagospodarowania! Dlatego koniecznie należy zapoznać się z nim jeszcze przed zakupem konkretnej działki. Plan ma na celu utworzenie estetycznej i spójnej zabudowy, ale dla inwestora może niestety czasem stanowić spory problem. Zawiera między innymi ustalenia na temat zagęszczenia zabudowy, maksymalnej wielkości budynku, kształtu oraz kąta nachylenia dachu, a niekiedy nawet materiałów oraz koloru elewacji! Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu, inwestor musi posiadać projekt, który będzie spełniał wszystkie warunki zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego. Na szczęście, w większości przypadków plan nie jest aż tak szczegółowy.